Rahnamaye Azadandishi

در کتاب کوچکی به نام «راهنمای آزاداندیشی»، پسر نوجوانی به اسم آندریا به کودکان کمک می‌کند حقوق و وظایف خود را بشناسند تا بتوانند انتخاب‌های آگاهانه تری در زندگی داشته باشند.

آندریا تمام تلاشش را می‌کند  تا تفاوت درست و نادرست را بفهمد چون او می‌داند که هیچ‌چیزی بیش از زندگی انسان ارزش ندارد . او  برای تصمیم‌گیری درباره آنچه درست یا نادرست است از «اصول» استفاده می‌کند.

براین اساس دن بارکر نویسنده کتاب  «راهنمای آزاداندیشی» با نوشتن شیوه‌ها و اصول زندگی آندریا درباره حقوق بشر و حقوق حیوانات با کودکان صحبت می کند:« تو ناچار نیستی عاشق همه باشی. تو ناچار نیستی همه را دوست داشته باشی. تو ناچار نیستی به همه احترام بگذاری. اما باید همیشه به حقوق دیگران احترام بگذاری.»

در بخشی دیگر می‌خوانیم:« بخشی از حقوق انسان‌ها این‌ها هستند: حق داشتن غذا، پوشاک و سرپناه مناسب. حق داشتن اندیشه‌ها و باورهای شخصی. حق گفت‌و‌گو درباره اندیشه‌ها و باورهای شخصی. حق داشتن حریم زندگی خصوصی.»

«راهنمای آزاداندیشی خوانندگانش را با توانایی اندیشیدن، جست‌و‌جوی اطلاعات، اهمیت استدلال و پرسش آشنا  می‌کند و با تصاویر ساده اما جذاب و بیان داستانی آنها را در زمینه اصول و اخلاق به تفکر وا می‌دارد.»

این کتاب که به فهرست کتابنامه رشد  راه پیدا کرده با ترجمه شهرزاد فتوحی به چاپ پنجم رسیده است.

قیمت این کتاب 9 هزار تومان است.

(188 بازدید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *