رفتن به محتوای اصلی

کارگاه کتاب تصویری سپیدار با موضوع محیط زیست برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جایزه سپیدار، دو جلسه از این کارگاه در روزهای 13 و 14 مهرماه در محل انتشارات فنی ایران برگزار شد.

IMG_2256
فریدون عموزاده خلیلی، کیانوش غریب‌پور و هدا حدادی سه استادی هستند که کارگاه زیر نظر آنها برگزار می‌شود. در شروع کارگاه ابتدا فریدون عموزاده خلیلی هدف برگزاری کارگاه را تشریح کرد و از نویسندگان و تصویرگران خواست در خلق آثار خود به صورت همزمان و بدون پیشی‌گرفتن متن یا تصویر بر هم داستان را پیش ببرند و ادامه داد: «یک کتاب تصویری خوب، کتابی ست که نویسنده، تصویرگر و کودک مخاطب هرسه باهم داستان را پیش ببرند. در شکل‌گیری این کتاب‌ها کارشناس محیط زیستی از همین مرحله اول ایده‌ها را شنیده و تأیید می‌کند.»

_MG_3422
سپس سیدرضا کروبی مدیرعامل انتشارات فنی ایران از دغدغه‌های محیط‌زیستی این انتشارات و لزوم آموزش کودکان در سنین ابتدایی مدرسه در جهت اهمیت به مسائل محیط زیستی اطرافشان گفت و خاطرنشان کرد: « محیط‌زیست یک دغدغة جهانی‌ست ولی در این زمینه ما نیاز به بومی‌سازی داریم، تا بتوانیم این موضوع را برای کودکان به صورت ملموس و قابل درک بیان کنیم. در تألیف کتاب‌های محیط ‌زیستی باید در نظر داشته باشیم که انسان خود تخریب‌کنندة اصلی محیط‌زیست است و از سوی دیگر خود در جهت جلوگیری از این مسئله قدم برداشته است.»

_MG_3279
هدا حدادی در ادامه برای نویسندگان و تصویرگران از ویژگی های کتاب تصویری موفق گفت و از نویسندگان و تصویرگران خواست در روایت کتاب‌های خود متن و تصویر را همزمان پیش ببرند.

_MG_3405
در آخر، کیانوش غریب‌پور استاد تصویرگری برای شرکت‌کنندگان در کارگاه توضیح داد برای خلق کتاب تصویری کلمات محدودی باید استفاده شود و پیشنهاد داد متن کتاب‌های تصویری 300تا 500 کلمه باشد و سپس دربارة قطع کتاب‌هایی که قرار است در کارگاه خلق شود و تعداد حداقل و حداکثر صفحات کتاب‌های تصویری توضیحاتی ارائه کرد.

_MG_3429
کارشناس محیط ‌زیستی که در کنار اساتید، نویسندگان و تصویرگران در کارگاه حضور دارد، عطیه تک‌تهرانی، مدرس و فعال محیط زیستی است.

_MG_3413
در ادامه نویسندگان و تصویرگران به معرفی و بیان ایده‌های خود پرداختند، نویسندگان و تصویرگرانی که سبک کاری نزدیک به هم داشتند در یک گروه قرار گرفته و در قالب 20 گروه دونفره به رقابت خواهند پرداخت.

IMG_2250

 

photo_2017-10-07_03-00-58

IMG_2209

در این دو روز طرح ها و ایده‌های گروه‌ها مطرح و توسط داوران به بحث و بررسی گذاشته شد. تصویرسازی اولیه ایده‌های تایید شده تا دو هفته آینده آماده و به معرض داوری گذاشته می‌شود.
دو جلسه بعدی این کارگاه روزهای 27 و 28 مهرماه برگزار خواهد شد و آثار خلق شده مورد تأیید داوران، توسط واحد کودک و نوجوان انتشارات فنی ایران، کتاب های نردبان، چاپ خواهند شد.

photo_2017-10-07_02-58-55

#کارگاه_کتاب_تصویری_سپیدار

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا
سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.